logo fireton
Bezpečný a pohodlný domov nejen naoko

Search

Oznámení

 

Co je HD-SDI?

hd-sdi_auto

Technologie HD-SDI (High Definition Serial Digital Interface) byla vyvinuta speciálně pro využití v profesionální studiové televizní technice. Tato technologie byla od roku 2009 uvolněna i pro použití ve sledovacích systémech CCTV.
 
Technologie HD-SDI umožňuje přenos nekomprimovaného, nešifrovaného digitálního obrazového signálu (volitelně včetně vloženého zvuku) s rozlišením až 1920 x 1080 px (FULL HD). HD-SDI podporuje přenos obrazu prokládaným i neprokládaným řádkováním (1080i/1080p) nebo tzv. HD Ready 1280 x 720 px (720p). CCTV kamery používají zpravidla neprokládaný režim snímání obrazu (progressive scan) což eliminuje rozmazání obrazu rychle se pohybujících objektů.
 

Jak na přenos HD-SDI signálu?

Pro přenos HD-SDI signálu se používá standardních koaxiálních kabelů s impedancí 75W ukončenými BNC konektory. Délka vedení je závislá na kvalitě koaxiálního kabelu a pohybuje se v rozmezí 100 – 150m. Pro delší přenosové trasy je nutné použít opakovače HD-SDI signálu pro každých 100 – 150m. Je-li požadován přenos signálu na velkou vzdálenost, je možné použít speciálních převodníků na optické vlákno, kde při použití single modového vlákna lze přenášet HD-SDI signál až vzdálenost 30 km.
 
Výhodou přenosu HD-SDI signálu po koaxiálním kabelu je nezávislost přenosu na propustnosti ethernetové sítě, signál je tím pádem přenášen plynule, bez zadrhávání či rozpadávání se na čtverečky apod. Další nezanedbatelnou výhodou je že se s HD-SDI kamerovými systémy pracuje v podstatě stejně jako s analogovými systémy, na což jsou pracovníci instalačních firem i bezpečnostních agentur zvyklí. V neposlední řadě je podstatné zdůraznit, že HD-SDI technologie je ideální pro renovaci starších kamerových systémů s již nevyhovujícími parametry a to bez nutnosti nové kabeláže. Jednoduše se vymění kamery i digitální rekordér a upgrade systému je hotov. V tomto případě je ale nezbytné zkontrolovat stav stávající kabeláže, protože kvalitu přenosu ovlivňuje několik základních faktorů jako např. délka kabelu a kvalita jeho zakončení, základní složení, průřez vodiče, souběhy, celistvost izolační vrstvy apod.
 

hd-sdi_pocitac

Pro vybudování kamerového systému je k dispozici příslušenství, které umožňuje realizovat velmi sofistikovaný návrh, zohledňující všechny požadavky provozovatele na kvalitu a funkčnost. 
 
Jak již bylo vícekrát výše uvedeno, kamerový systém s HD-SDI technologií je svoji strukturou velmi podobný klasickému kamerovému systému s analogovými kamerami. Systém využívá ke snímání obrazu kamer HD-SDI a taktéž HD-SDI záznamového zařízení. Vizuálně se tyto přístroje od běžných kamer a rekordérů neliší. Stejně tak práce s nimi je stejná, což umožňuje stávající obsluze plynule přejít na nový systém bez nutnosti dalšího školení. Rekordéry mají rozhraní 1000Mbps pro připojení do sítě LAN, čím je umožněn uživatelům i vzdálený přístup. Pro vzdálený přístup je možné využít CMS (Central Monitoring Software) který je kompilován pro různé platformy Windows/Linux/Mac OS X. Stejně tak se lze k rekordérům připojit pomocí internetových prohlížečů a dokonce jsou k dispozici i prohlížeče pro chytré telefony všech operačních systémů Windows mobile, Android či iOS (iPHONE/iPAD).
 

Additional information